Podsumowanie XI Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów w Darłowie

W dniach 22-28 czerwca 2009 odbył się XI Letni Zlot, przez cały tydzień trwał bazar militarny, na którym można było nabyć gadżety zlotowe i wojskowe. Unikatem na tegorocznym zlocie były przedwojenne czołgi typu TK i TK3. Unikatowe kolekcje wystawiło również Muzeum Oręża Wojska Polskiego z Kołobrzegu, Muzeum Wojska Polskiego z Bydgoszczy i Warszawy. Nie zabrakło również bogatej kolekcji motocykli marki Sokół, przybyłych z Kościana, Budzynia i Koszalina. Dla zwiedzających, na zlocie nie zabrakło atrakcji m. in: po raz pierwszy można było skoczyć na bungee, przelecieć się śmigłowcem Mi-2, spróbować kuchni wojskowej, zwiedzić dioramy prezentujące kolekcje militarne, popatrzeć na wodowanie jednoosobowej łodzi podwodnej – „Błotniak” oraz wziąć udział w paradzie na rynek w Darłowie.

Kulminacyjnym dniem jak co roku był piątkowy i sobotni dzień. To właśnie w te dni mogliśmy obserwować dwie inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Pierwsza inscenizacja pod nazwą „Wietnam w Darłowie” odbyła się w piątek. Tuż po godzinie 19 doszło do potyczki na naszym poligonie dwóch jednostek amerykańskiej i wietnamskiej. Ofiar nie było.

Druga inscenizacja odbyła się w sobotnie popołudnie, była to potyczka oddziału amerykańskiego i niemieckiego. W międzyczasie na scenie trwały konkursy, które przyciągały wiele osób, chcących wygrać cenne nagrody. Konkursem, który cieszył się dużym powodzeniem był Festiwal Piosenki Wojskowej oraz konkurs na największy brzuch zlotu, w którym to wygrał „Piotr” . W zmaganiach z piosenką zwyciężył tzw. „Rajczan” , rodem z Bollywood, wykonując taniec w hinduskich rytmach tamtejszej estrady.

Coroczną tradycją są Wybory Mokrej Miss Zlotu, w tym roku na scenie gościliśmy sześć kandydatek, które miały i przede wszystkim chciały pokazywać ….wiadomo co 🙂 Przed sceną zgromadziło się kilka tysięcy ludzi wybierali nie tylko Miss Zlotu, ale również najseksowniejsze pośladki zlotowe. Główną nagrodę ufundowaną przez Ranger Military Shop, w postaci zestawu biwakowego, przelotu śmigłowcem oraz innych gadżetów wywalczyła kandydatka – sanitariuszka. Niedługo po wyborach zaprezentowano pokaz fajerwerków, na kilka minut niebo nad „Patelnią” rozbłyskiwało barwą różnych efektów świetlnych. Tym akcentem zakończono sobotni wieczór.

Następny dzień był dniem oficjalnego zakończenia XI Zlotu w Darłowie. Komandor Zlotu Marian Laskowski dziękował, gratulował i wręczał upominki w formie pucharów najbardziej wytrwałym uczestnikom i grupom rekonstrukcyjnym.

„Pozdrawiam wszystkich uczestników, grupy rekonstrukcyjne, kolegów i koleżanki z Polski Niemiec, Holandii, którzy wspierają naszą imprezę. To Wy Zlotowicze jesteście integralną częścią Zlotu, bez Was nie było by tej imprezy, dziękuję i zapraszam na IV Zimowe Spotkanie „– Komandor Zlotu Marian Laskowski