Podsumowanie XII Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych

Militarne szaleństwo zakończyło się, zlotowicze powrócili do domów, pozostały wspomnienia, zdjęcia i filmy, nadszedł czas podsumowania.

Pierwsze dni Zlotu to przede wszystkim bazar militarny, rozbijanie obozowiska, wyładowywanie pojazdów z lawet. Przez cały tydzień Zlot przyciągał masę ludzi:, oglądali, kupowali pamiątki, próbowali kuchni wojskowej, brali udział w przejażdżkach ciężkim sprzętem. Przez cały tydzień prezentowały się zaprzyjaźnione muzea m. in.:
– Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu
– Muzeum z Bydgoszczy
– Muzeum z Warszawy

Zwiedzający mogli również podziwiać dioramy wystawione przez kolekcjonerów: M. Laskowskiego – Messerschmitt Bf 109, Marka Bullera – kolekcja ciężarówek (wojna w Wietnamie) zakupionych w USA. Nie zabrakło również grup rekonstrukcyjnych, należy wymienić tutaj:
– Sokoły z Kościana ( motocykle polskie).
Dniami kulminacyjnymi były piątek i sobota. To właśnie w tych dniach rozpoczęto oficjalnie Zlot. W piątek na scenie zlotowej wystąpiły zespoły BIG JOE, KZK, ZAKAZ POSIADANIA, a w międzyczasie wystąpiła Grupa Taneczna z Darłówka – „ADHD”.

Na Zlocie każdy znalazł coś dla siebie, zarówno młodszy jak i starszy uczestnik. Przeprowadzane konkursy wzbudzały zainteresowanie publiczności, szczególnie konkurs na największy brzuch Zlotu oraz siłowanie się na rękę.

Sobota przyniosła kolejne atrakcje m. in.: paradę do Darłówku Zachodniego na Hydrobudowę. Licznie zebrane pojazdy prezentowane były po raz pierwszy w tak znakomitej scenerii. Po powrocie na „Patelnię” uczestnicy kontynuowali zabawę wożąc publiczność swoimi pojazdami oraz bawiąc się w rytmie mechanicznej muzyki wojskowej. Tego dnia nie tylko pogoda dopisała, ale również rekordowa ilość zwiedzających.

W godzinach popołudniowych na poligonie rozgrywały się istnie wojenne potyczki formacji amerykańskich, polskich i niemieckich. W inscenizacji brały udział pojazdy, które na darłowskim zlocie pojawiły się po raz pierwszy, czyli: Czołg Stuart oraz Half Track. Witold Waluś, kolekcjoner i pasjonat pomagał zakupić czołg, który przyjechał z RPA i tym samym zasilił kolekcję Macieja Kęszyckiego. Inscenizacją kierował WALDI – LTRH.
Punktualnie o godzinie 21 Marian Laskowski zakończył oficjalnie XII Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych wręczając przybyłym pasjonatom, kolekcjonerom oraz przyjaciołom Zlotu puchary i pamiątki zlotowe. Wśród nich znaleźli się m.in.: Grupa Militarni z Trójmiasta, Grupa Eryka, Andre van Rossum, Mark Buller.

Po oficjalnym zakończeniu Zlotu publiczność wyczekiwała na Mega Konkurs czyli Wybory Mokrej Miss Zlotu. Pięć dziewczyn prezentowało swoje wdzięki na scenie zlotowej, wygrała Edyta z Białogardu zgarniając główną nagrodę w postaci pobytu w Panoramie Morskiej w Jarosławcu wraz z zabiegami w SPA oraz zegarek firmy APART ufundowany przez kolekcjonerów ze Szczecinka (formacja szkocka). Po wyborach nadszedł czas na pokaz fajerwerków, który został zaprezentowany przez firmę POL-EXPANCE.

Na pokazach nie zakończyliśmy dnia, cała impreza trwała do białego rana w rytmie wojskowych klimatów.

„Podsumowanie Zlotu – Marian Laskowski”

Mamy nadzieję, że tegoroczny Zlot zapadnie wszystkim w pamięci, że bawiliście się dobrze, że organizacja nie zawiodła.
Czytałem wasze opinie na forum, jedni są zadowoleni inni tylko krytykują, ale każda krytyka jest dobra, każde spostrzeżenie pozwoli nam naprawić lub skorygować niedociągnięcia. To Wy – „Uczestnicy” tworzycie Zlot. Jaki klimat wprowadzicie taki będzie, jesteście ogniwami tego łańcucha.
Jeśli chodzi o sanitaria, to w tym roku były poprawione, stały dodatkowe toalety, więcej koszy na terenie zlotu.
W następnym roku zwiększymy nacisk na przestrzeganie „przepisów” na terenie poligonu, będziemy usuwali ze zlotu te osoby, które jeżdżą po poligonie pojazdami kolorowymi (crossy, quady itp.).
Osobom, które nagminnie krytykują mogę powiedzieć jedno, – Zapraszam do współpracy, jeśli widzicie, że coś jest nie tak, a można to zrobić lepiej, to pomóżcie. Jeśli każdy z narzekających zrobi coś od siebie dla Zlotu, to już będzie wiele.

Pozdrawiam i zapraszam za rok o tej samej porze na XIII Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych”.